Woda z sokiem jest nudna? Dodaj do niej spożywczego dwutlenku węgla i ciesz się bąbelkami na zawołanie
Czy wiesz o tym, w jak łatwy sposób można zmienić zwykłą wodę z sokiem w ciekawy i niezwykle orzeźwiający napój gazowany? Wystarczy dodać do niej spożywczy dwutlenek węgla! Gazy spożywcze znalazły dotychczas szerokie zastosowanie. Są wykorzystywane na przykład w procesie pakowania żywności: gazy spożywcze spowalniają psucie się żywności oraz rozwój szkodliwych mikroorganizmów. Stosuje się je również do ochrony produktów (dot. przede wszystkim branży rolniczej), a także do przetwarzania i produkcji żywności, między innymi napojów gazowanych.
Jakie są rodzaje gazów spożywczych i co wyróżnia dwutlenek węgla?
Opisywane przez nas gazy spożywcze dzieli się przede wszystkim na ciekły azot, tlen oraz dwutlenek węgla. Pierwszy z wymienionych gazów jest wykorzystywany w stanie gazowym. Stosuje się go do pakowania i przechowywania żywności w specjalistycznej atmosferze ochronnej, choć nie tylko. Ciekły azot służy również do szybkiego zamrażania produktów. Innym rodzajem gazu spożywczego jest tlen, który przydaje się w procesach pakowania żywności, zwiększając zdatność produktów.
Najpopularniejszym gazem spożywczym jest dwutlenek węgla, który wykorzystuje się do produkcji napojów – gazowanych bezalkoholowych oraz alkoholowych, takich jak piwo czy wino musujące. Nie jest to natomiast jego jedyne zastosowanie. Przydaje się również w procesie pakowania żywności. Używany jest też w rolnictwie jako środek przyspieszający wegetację roślin w cieplarniach.
Powszechnie znany jest jednak z tego, że to właśnie dzięki niemu konsumowane przez nas napoje mają uwielbiane przez niemal wszystkich bąbelki. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat spożywczego dwutlenku węglu, zachęcamy do kontaktu. Jako dystrybutor gazów spożywczych chętnie odpowiemy na Twoje pytania.