Na czym polega i czym jest legalizacja butli gazowych?
Butla gazowa jest zbiornikiem przeznaczonym do przechowywania substancji gazowych znajdujących się pod ciśnieniem. Biorąc pod uwagę ryzyko, jakie wiąże się z ich nieprawidłowym wydostaniem się na zewnątrz lub uszkodzeniem mechanicznym butli, konieczne jest ich odpowiednie zabezpieczenie i regularny przegląd techniczny, jakim jest legalizacja. Czy każda butla musi spełnić ten warunek?
Legalizacja butli na gaz jest obowiązkowa
Aby zminimalizować ryzyko zagrożeń użytkowania butli z gazem, producenci muszą spełnić szereg wymogów związanych z jej zabezpieczeniem. Dodatkowo, zgodnie z polskim prawem, wszystkie butle gazowe podlegają obowiązkowi legalizacji. Ten warunek dotyczy także bezpośrednio użytkowników, ponieważ legalizacja jest ważna maksymalnie przez 10 lat.
Podczas dozoru technicznego butli gazowej, wykwalifikowany pracownik wykona następujące czynności:
- obejrzy zewnętrzną strukturę butli,
- dokona rewizji wewnętrznej,
- wykona próby ciśnie
Jeśli ocena butli będzie korzystna, inspektor wyda niezbędną dokumentację wymaganą przez UDT.
Homologacja butli LPG w samochodzie
Legalizacja butli przeznaczonych do użytkowania przez przeciętnych obywateli najczęściej dotyczy butli LPG znajdujących się w pojazdach z instalacją gazową. Ich przeglądu dokonuje diagnosta posiadający upoważnienie TDT. Do wykonania badania konieczne będzie okazanie dowodu rejestracyjnego oraz tabliczki znamionowej. Należy również pamiętać, że specjalista odmówi wydania nam homologacji w przypadkach, kiedy butla przekroczy 20-letni okres eksploatacji, będzie nosiła ślady korozji, wgnieceń czy przetarć albo uszczelka zostanie poluzowana, pęknięta lub obsunięta.